Jak zaprojektować szafę na wymiar?

Każda szafa, żeby była funkcjonalna, musi być odpowiednio przemyślana i zaprojektowana, a to wcale nie jest takie proste, jakby się wydawało. Do wyboru mamy wiele możliwości wykonania każdej szafy, zarówno wnękowej, jak i wolnostojącej. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co powinien zawierać dobry projekt szafy.

Rodzaje szaf - jaki projekt szafy wybrać?

Wybierając odpowiedni projekt dla naszej szafy, należy się zastanowić, jak chcemy ją wykonać oraz jakie warunki do tego ma nasze mieszkanie. Standardowo szafy możemy podzielić na szafy wolnostojące oraz szafy zabudowane, czy szafy wnękowe. Następnie możemy wyodrębnić szafy przesuwne, czyli z drzwiami przesuwnymi oraz szafy z drzwiami uchylnymi. Do wyboru mamy jeszcze systemy drzwi składanych. Jeżeli interesuje Cię cena szafy na wymiar we Wrocławiu kliknij tutaj.

Ile kosztuje zaprojektowanie szafy?

W naszej firmie mogą Państwo zamówić darmowy pomiar i projekt mebli. Projektujemy szafy wnękowe na wymiar we Wrocławiu bez dodatkowych kosztów za dojazd. Na miejscu otrzymają Państwo również wycenę swojego projektu. Dzięki takiej usłudze unikną Państwo wszelkich kosztownych błędów związanych z projektowaniem mebli na własną rękę.

Projektowanie szafy wnękowej z drzwiami przesuwnymi we wnęce.

Jeżeli do dyspozycji mamy przestrzeń na szafę we wnęce najwygodniejszym wyborem jest szafa wnękowa z drzwiami przesuwnymi. Każdy projekt szafy wnękowej zaczynamy od dokładnego wymiarowania wnęki. Do tego potrzebna będzie nam stolarska miara wysuwana lub miarka laserowa tzw. dalmierz oraz poziomica. Wnękę najlepiej zmierzyć w 3 miejscach na każdej z miar, czyli wysokości, szerokości oraz głębokości. Następnie poziomicą należy sprawdzić piony oraz poziomy dostępnych ścian i wszystkie szczegóły zanotować, szkicując wstępnie dostępną wnękę.

To, jak projektujemy wnętrze szafy, zależy od tego, co chcemy w niej przechowywać oraz ile chcemy mieć w niej drzwi. Dobrze jest upewnić się wcześniej, w jaki sposób przechowujemy swoje ubrania, jak je składamy, oraz co chcemy trzymać w szafie. Dobrze zaprojektowana garderoba powinna maksymalnie wykorzystywać dostępną przestrzeń. Co należy zweryfikować przed projektem:

Ile mamy ubrań, które będą składane w kostkę i przechowywane na półkach?

Ile mamy ubrań wiszących, które będą przechowywane na wieszakach osadzonych na drążku w szafie?

Ile potrzebujemy szuflad na bieliznę oraz akcesoria dodatkowe?

Czy szafa potrzebuje przestrzeń gospodarczą np. na odkurzacz, czy żelazko?

Ile osób będzie miało w szafie swoje ubrania?

Jak wysoko oraz jak nisko chcemy sięgać po ubrania.

Czy potrzebujemy w szafie pawlacz na rzeczy mniej użytkowane?

Czy w szafie będą przechowywane buty?

Głębokość szafy może skomplikować jej projekt.

Mając wszystkie potrzebne informacje, możemy przystąpić do dalszej części projektowania mianowicie podział szafy na sekcje wg ilości drzwi. Standardowa projekt szafy o wymiarach 180-240 cm szerokości posiada zwykle 3-4 drzwi przesuwnych. Zakładając, że posiadamy wnękę o szerokości 180 cm, wygodnie będzie ją podzielić na 3 równe, symetryczne części, ponieważ drzwi w szafie przesuwnej mają równe wymiary. W ten sposób powstają nam 3 przegrody po około 60 cm każda.

Projektując szafę wnękową z drzwiami przesuwnymi, należy wziąć pod uwagę bardzo istotny element, jakim jest głębokość wnęki. Dlaczego to takie ważne? Każda szafa z drzwiami przesuwnymi zabiera około 9 cm z głębokości na system drzwi przesuwnych. Drzwi w szafie przesuwnej posiadają wewnątrz szafy prowadnicę z torami, które pozwalają się drzwiom mijać podczas przesuwania. Oznacza to, że jeżeli wnęka szafy ma 60 cm faktyczna głębokość półek oraz przegród w szafie będzie wynosiła 50 cm, ponieważ resztę miejsca zajmują drzwi. Pamiętajmy, że ubrania wiszące na wieszakach potrzebują minimum 50 cm swobodnej przestrzeni. Jeżeli posiadamy grubsze kurtki lub większe ubrania rękawy w takie szafie mogą delikatnie wystawać, lub opierać się o drzwi szafy. Standardowe wnęki w nowym budownictwie posiadają minimum 60 cm głębokości.

Wysokość szafy oraz jej wnętrza.

Standardowo w szafach wnękowych wnętrze szafy wykonuje się do 210-220 cm a wszystko powyżej stanowi , to kwestia indywidualna i można ją dobrowolnie modyfikować. Drzwi natomiast projektujemy zwykle do wysokości około 270 cm.

Zaprojektowanie wnętrza szafy na wysokość około 210 cm pozwala na swobodne zawieszenie dwóch poziomów ubrań wiszących, jedne nad drugimi oraz ubrań długich, jak suknie czy płaszcze. Wysokości półek na ubrania składane, zazwyczaj w przegrodzie o takiej wysokości dzielimy na 6 przestrzeni, co daje nam półki co około 32 cm. Ubrania wiszące potrzebują około 100-110 cm wysokości a długie około 180 cm - tutaj warto wymierzyć to indywidualnie, ponieważ zależy to od naszego wzrostu oraz rozmiaru, jaki nosimy.

Projektowanie wnętrza szafy, wyposażenie i akcesoria.

Każdą szafę w zależności od wymiarów możemy wyposażyć w dowolną konfigurację półek, szuflad, koszy czy wieszaków. Mając na uwadze wcześniejsze ustalenia, zwymiarowaną wnękę, podział na 3 przegrody oraz drzwi możemy przystąpić do rozplanowania jej wnętrza.

Na pewno jedną przestrzeń wypadałoby wyposażyć w półki, jeśli będziemy trzymać w szafie ubrania złożoną w kostkę. Następnie warto pomyśleć o szufladach bądź koszach. Szuflady do szafy wykonujemy na wymiar, więc są lepszym rozwiązaniem niż kosze, które mają standardowe wymiary i trzeba wnętrze dostosować do wymiaru kosza. Drążki i ubrania wiszące możemy podzielić na 2 poziomy jeden nad drugim lub jeden poziom wiszący, a pod spodem umiejscowić np. szuflady. Nie zapominajmy również o długich ubraniach, na które musimy przeznaczyć znacznie większą przestrzeń. W zależności od przeznaczenia szafy możemy w niej zaaranżować także wnękę gospodarczą na deskę do prasowania, przegrodą na odkurzacz, mopa czy inne przedmioty użytku domowego. W aranżacji szafy ogranicza nas tylko miejsce budżet i państwa wyobraźnia.

crossmenu